Firmy windykacyjne, banki, czy nawet osoby fizyczne coraz częściej korzystają z e-Sądu. Jest to tańsza, prostsza i szybsza drogi uzyskania nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym.
Pamiętaj, że taki prawomocny nakaz zapłaty ma moc wyroku sądowego. Wierzyciel może prowadzić na jego podstawie egzekucję komorniczą, a odwołanie się od takiego prawomocnego orzeczenia jest znacznie utrudnione.
Warto działać
Z tego względu, jeśli zostałeś pozwany przed e-Sąd powinieneś reagować na każdą korespondencję z Sądu. Jest to ważne, zwłaszcza jeśli w liście znajduje się nakaz zapłaty wraz z pozwem. Może nas dziwić, że w kopercie z sądu nie będzie żadnych dowodów wymienionych w pozwie. Nie jest to jednak błąd. Procedura przed e-Sądem jest znacznie uproszczona i opiera się w znacznej mierze na deklaracjach powoda – wierzyciela.
W przypadku otrzymania nakazu zapłaty w elektronicznym postępowaniu upominawczym dłużnikowi – pozwanemu przysługuje prawo wniesienia sprzeciwu w terminie 14 dni od odbioru listu. Warto pamiętać, że przy obliczaniu terminu nie bierzemy pod uwagę dnia odbioru pisma z sądu. Termin nie może kończyć się w dzień wolny od pracy (wtedy koniec terminu “przesuwa się” na kolejny dzień pracujący). Jeśli zatem pismo odebrano we wtorek, to termin również kończy się we wtorek za dwa tygodnie (chyba, że ten dzień to święto).
Co napisać w sprzeciwie?
W sprzeciwie konieczne jest wskazanie zakresu zaskarżenia nakazu zapłaty. Piszemy zatem czy nie zgadzamy się z nim w części czy w całości. W sprzeciwie nie należy formułować wniosków dowodowych, ani załączać żadnych dokumentów. Można natomiast uzasadnić swoje stanowisko.
Dotrzymanie warunków formalnych sprzeciwu i wniesienie go w terminie jest jednoznaczne z umorzeniem postępowania przed e-Sądem. Wtedy wierzyciel będzie miał trzy miesiące na ponowne wniesienie sprawy do sądu, tym razem “tradycyjnego”. Jeśli dotrzyma tego terminu, nie przepadnie mu opłata za pozew w e-Sądzie. Nowa sprawa będzie traktowana tak, jakby została wniesiona w terminie pierwotnego pozwu.
Można skorzystać z pomocy prawnika
W napisaniu sprzeciwu można skorzystać z pomocy adwokata lub radcy prawnego. Profesjonalista będzie odpowiadał za dotrzymanie terminu na wniesienie pisma i wypełnienie wszystkich wymogów formalnych. Jak wskazano powyżej, jest to istotne przy skuteczności wniesienia tego środka odwoławczego.